Agnė Škudienė yra dula, akušerė, žindymo specialistė. Ji veda tėvystės kursus, buria mamų bendruomenę, ypatingą dėmesį skiria tęstinei akušerinei priežiūrai. Šįkart ją pakalbinome apie dulos vaidmenį.
Agne, papasakok – kada prasideda ir baigiasi dulos darbas? Kuris etapas jame svarbiausias yra tau kaip specialistei?
Dulos darbas prasideda nuo pažintinio susitikimo su moterimi arba pora. Pirmo susitikimo metu (kuris, beje, daugelio dulų yra nemokamas) pasikalbame apie bendradarbiavimo aspektus, moteris trumpai pristato savo situaciją. Aš klausau, reaguoju, deduosi į galvą ir širdį, ima kilti pamąstymai, kuria linkme rekomenduočiau ruoštis gimdymui. Jei „pasimatymas pavyksta”, tada būtinai susitinkame bent vienai individualiai konsultacijai. Vadinu ją „gimdymo plano susitikimu“. Kartais šeimai norisi papildomų susitikimų, konsultacijų, arba paprašo suorganizuoti prausynas. Per tai kuriame artimesnį ryšį, kad gimdyme būtų kuo mažiau svetimumo jausmo. Artėjant gimdymui ir jam prasidėjus, nuolat palaikome ryšį, o gimdykloje susitinkame patirti esminį pokytį. Perbristi Rubikoną. Patirti savo ribas ir galimybes. Po gimdymo dar kurį laiką (pagal porekį) pasilieku su šeima, jei reikia, pratęsiame bendravimą telefonu. Po kelių savaičių susitinkame aptarti gimdymo patirtį ir užbaigti bendradarbiavimą gimdymo tema.
Visi etapai yra savaip svarbūs, bet, kaip dulai, man labai svarbu iš anksto susipažinti su moterimi, jos partneriu, kad geriau atliepčiau poreikius gimdymo metu. Kaip žmogui, man itin svarbi pabaiga: aptarimas ir atsisveikinimas.
Kokie yra dažniausi mitai apie dulas, kuriuos esi girdėjusi?
„Dula naudinga tik siekiant natūralaus gimdymo“ arba „dula „spaus“ gimdyti natūraliai“. „Dulos tai fėjos ilgais sijonas ir apsikarsčiusios skambaliukais“. Tiesa ta, kad dula, tiesiogiai verčiant iš senosios graikų kalbos, reiškia „tarnaitė“. Tad ir dirbame taip, kad mus pasirinkusios moters lūkesčiai būtų kaip galima labiau atliepti ir išpildyti. O gyvenimo būdas ir aprangos stilius gali būti visoks – aš visada džiaugiuosi, kai yra iš ko rinktis :)
Dar: „Dulų paslaugos per brangios“ arba „kaip išvis galima imti pinigus už tokią šventą paslaugą?“. Klausime prieš tai aš atsakiau, kur dažniausiai prasideda ir baigiasi dulos darbas: tai ne tik tos valandos gimdykloje. Tai ir mano šeimos rutinos, švenčių, atostogų, kelionių organizavimas, atsižvelgiant į numatytą gimdymo terminą. Tai – ir sunkiai prognozuojamas budėjimas naktimis. Be to, tai – dar ir mokesčiai. Tiesa, jei nėra galimybės samdyti dulos, tačiau tokios paslaugos norisi, galima kreiptis į Krizinio nėštumo centrą. Ten yra savanoriaujančių dulų. Taip pat galima pasidomėti, ar vyksta dulų mokymai (šiuo metu kaip tik vyksta!), nes praktiką atliekančių dulų paslaugos yra nemokamos.
Pasidalink, prašau viena ar dviem sėkmingomis istorijomis, kai tavo, kaip dulos, buvimas turėjo didelės įtakos gimdymo patirčiai.
Širdy nešiojuosi patirtis, kai moterys į gimdymą dulą kviečia ne dėl „advokacijos“, o dėl sustiprinimo ir paramos. Kai tvirtai žino, ko ir kodėl nori gimdyme, o man belieka „laikyti erdvę“. Ypač daug džiaugsmo, kai bendromis pastangomis pavyksta išvengti komplikacijų arba pakreipti situaciją į gerąją pusę. Tuomet liudiju tokią drąsą ir tigrišką jėgą, o pagimdžius džiaugsmas liejasi tiesiog gaivališkai.
Dažniausiai tai yra apie gimdymo pozų sufleravimą, tam tikrų specialių pratimų ar masažų išbandymą, apie „mūkimą“ drauge, kai vienai nedrąsu. Gimdymo metu moteris yra nuoga visomis prasmėmis, todėl labai pažeidžiama. Tada dula dažniausiai tampa „švyturiu“ gimdyvei ir porai ne todėl, kad nustelbia personalą, o dėl iš anksto sukurto ryšio. Jeigu akušerijos personalas tai supranta, tuomet gimdyme visi suskambame kaip darnus orkestras.
Kokį patarimą gali duoti būsimiems tėvams, kurie anksčiau patyrė gimdymo traumą ar netektį?
Jokio. Galiu išklausyti, pasiteirauti, kas yra padaryta su ta patirtimi, galiu rekomenduoti mano nuomone naudingus specialistus. Tiesa, ruošiantis gimdymui tokios patirtys turi itin didelį svorį, todėl, jei jau nebėra galimybių praeiti psichoterapijos ar kitokios terapijos kursą, bandome tiesiog drauge rasti saugiklius arba būdus, kurie sustiprintų gimdymo metu. Labai svarbu, kad traumą patyrusi šeima neįsikibtų į dulą kaip į gelbėjimosi ratą, kuris „šįkart perneš juos saugiai per patyrimą“. Tai nėra dulos darbas. Dula yra kaip šerpas kalnuose, bet užlipti galite tik patys.