Būkite pažįstamos – Lina Gabrijolavičienė yra dula, kuri ypatingą dėmesį skiria moters kūno pažinimui. Šįkart ją pakalbinome apie tarpvietę.
Ką jūs norėtumėte, kad apie tarpvietę žinotų kiekviena besiruošianti gimdymui moteris, kuri galbūt nesureikšmina tarpvietės svarbos?
Labai mėgstu moterims rodyti trumpą video apie jų anatomiją, kuris gali padėti suprasti, ką verta pasaugoti (Youtube – The Internal Clitoris).
Jei žinai, kur yra tarpvietė, iš ko ji sudaryta ir kaip ji veikia, turi kur kas didesnes galimybes ją išsaugoti sveiką. Tai yra, likti su nekirptais/neplyšusiais raumenimis, nervais, oda, kraujagyslėmis. Nerizikuoti vėlesniais fiziniais nepatogumais sėdint, sulaikant šlapimą, mylintis, šokant. Nerizikuoti, kad randas sugis nekokybiškai ir reikės ieškoti pagalbos su juo tvarkantis. Nepatirti papildomų psichologinių iššūkių priimant savo pasikeitusį kūną tapus mama. Bet tavo kūnas – tavo sprendimai. Jei nesinori gilintis dar ir į šią temą – neprivalai to daryti.
Kai kurios kultūros turi specifinius tarpvietės priežiūros ritualus ar praktiką po gimdymo. Ar galite pasidalinti įžvalgomis ar patirtimi apie šias praktikas?
Po gimdymo – ir nepriklausomai nuo to, ar plyšai/buvai kirpta – ne tik tarpvietė, bet ir visi dubens dugno raumenys, makšties gleivinė ir visa vulva būna jautri. Visoms šioms vietoms – net jei gimdei operacijos būdu – teko didžiulis krūvis. Tikėtina, didžiausias apskritai kada patirtas. Žinok, kad joms reikia dėmesio. Pirmą parą gali norėtis vėsinti – specialiomis priemonėmis ar tiesiog iš šaldiklio išimtu ir, pvz, levandų hidrolatu sudrėkintu įklotu. Vėliau – pašildyti. Guminė šilto vandens pūslė, sudrėkintas ar ant radiatoriaus sušildytas rankšluostėlis arba vokiškai kalbančiose šalyse populiarios vonelės (gali būti ir su tam skirtomis žolelėmis). Oro vonios – kurios reiškia, kad reikia pabūti tiesiog be kelnaičių, nuogai – nors ir visiškai paprastos, yra pagalba atsistatant. O jei yra randas (jau sugijęs, maždaug po kelių savaičių) – būtinai būtinai jį pamasažuokite. Po minutę ar kelias, bet bent kelis kartus per dieną, kad vėl aktyvuotųsi kraujotaka, kad sugrįžtų jautrumas, kad visi sluoksniai imtų funkcionuoti taip, kaip buvę. Higiena ir švara yra labai svarbu – rankos, kurios liečia kūną, visada švarios, apatiniai – natūralių medžiagų, įklotai – geriausia ekologiški, svarbu – nebalinti ir be antibakterinių medžiagų, kad netrikdytų natūralios mikrobiomos. Beje, mityba irgi svarbi tarpvietės sveikatai – visi nuobodūs dalykai apie sezoninį, įvairų, šviežią maistą tikrai galioja.
Yra skirtingų nuomonių apie epiziotomiją (tarpvietės kirpimą gimdymo metu). Kokia jūsų pozicija dėl šios procedūros ir kaip dažnai matote, kad ji yra rekomenduojama ar atliekama?
Nėra mokslinių įrodymų, kad epiziotomija padeda išsaugoti tarpvietę sveikesnę – ir man tai atrodo esminis argumentas. Taip, ji tikrai labai paplitusi (viena populiariausių chirurginių technikų pasaulyje!), bet jos naudos niekas nėra įrodęs. O kad ji sukelia skausmo ir nepatogumų bent keletui savaičių – faktas. Lietuvoje galiojančios akušerinės priežiūros rekomendacijos teigia, kad „tarpvietės kirpimas visoms gimdyvėms nesumažina išangės ir tiesiosios žarnos įplyšimų dažnumo ir netgi padidina bendrą gimdymo takų įplyšimų bei infekcinių komplikacijų skaičių.“ Be to, epiziotomija yra viena iš priežasčių, kodėl gimdydamos moterys dar ir plyšta. Ir taip, nors tose pačiose oficialiose rekomendacijose nurodoma, kad negalima kirpti, jei moteris su šia procedūra nesutinka, realybė rodo ką kita (skaičių apie patirtis Lietuvos ligoninėse galima rasti @motinyste_globojancios paskyroje) – todėl moterims, kurioms yra sunku prieš autoritetą išsakyti ir apginti savo poreikius, tai tikrai gali būti labai sunkus iššūkis.
Tarpvietės masažas dažnai siūlomas kaip būdas išvengti plyšimo ar kirpimo. Kiek tai veiksminga ir kokios yra geriausios praktikos?
Kiek pasaulyje buvo daryta tyrimų, nei vienas nepagrindė, kad tarpvietės masažas nėštumo metu padėtų moteriai išsaugoti sveiką tarpvietę gimdant. Tiesa, nepagrindė ir kad kenktų. Tai rekomendacija gali būti tokia – jei tai gera, jei malonu, jei padeda megzti ryšį su partneriu, jei įdomu tyrinėti savo kūną, jei taip jauti, kad jį imi geriau pažinti – masažuokis. Jei ne – nebūtina :)